22. 3. 2022.

suncokrett-am

Proljećne pripreme za sjetvu suncokreta i soje

Zbog prošlogodišnjih visokih cijena azotnih đubriva, mnogi su odlučili da u novoj sjetvenoj sezoni gaje one biljke koje nemaju potrebu za velikim količinama azota. Sjetvu suncokreta i soje na većim površinama može opravdati i velika potražnja za obe ove kulture i to što se mogu prodati po stabilnoj, visokoj cijeni. Ipak, ne možemo očekivati da će biljke, uštedom na azotnom đubrivu, rasti same od sebe, bez ikakve njege i ishrane. I sada, kao i uvek se podrazumijeva primjena osnovne tehnologije gajenja.
Prvo važno pitanje: Koju sortu/hibrid da sejemo?
Već pri izboru sorte odn. hibrida treba odlučiti da li ćemo sijati intenzivnu, zahtievnu vrstu ili onu koja dobro uspijeva i u ekstenzivnim uslovima. Nije sigurno da će se do sada dokazane sorte dobro pokazati ako štedimo na pojedinim elementima tehnologije kao što su suzbijanje korova ili folijarna prihrana. Takođe treba imati na umu da intenzivne sorte zahtijevaju intenzivnu tehnologiju uzgoja.
Drugo važno pitanje je osnovno prolećno đubrenje.
Predlažemo YaraMila granulisana đubriva iz nekoliko razloga:
Besprekorna fizička svojstva – dijagram rasipanja, brzina protoka
Odlična rastvorljivost
Visok sadžaj aktivne materije (54-56%)
Dopuna osnovnih hranjivih elemenata mezo- i mikroelementima
Sastav đubriva prilagođen potrebama biljaka
Široko rasprostranjene formulacije su:
YaraMila 16-27-7, YaraMila 7-20-28 i YaraMila 9-12-25.
Ukoliko se đubri cijela površina predlažemo prosečnu dozu od 200 -250 kg/ha, ali i ukoliko đubrenje vršimo istovremeno sa sjetvom količuina od 130-180 kg/ha đubriva daje dobre rezultate.
Takođe je važno obezbijediti optimalnu količinu kalijuma. Suncokret po toni ima potrebu za 70 kg kalijuma, a soja 50-55 kg. Vrijedi uraditi rezultate ispitivanja zemljišta i vidjeti sadržaj kalijuma na površini predviđenoj za sjetvu soje i suncokreta. Pored toga bilo bi dobro provjeriti i sadržaj magnezijuma u zemljištu, jer su kalijum i magnezijum jedan drugom antagonisti. Tako se dešava, da i dobra snabdevenost zemljišta kalijumom ne može biti dovoljna garancija pri visokim nivoima magnezijuma. Zato je potrebna suplementacija kalijuma. YaraMila NPK kompleksi sadrže 7-25% kalijuma u ​​obliku koji je potpuno rastvorljiv u vodi.
Potrebno je naglasiti, da svaki proizvod YaraMila sadrži sumpor, koji je i kod suncokreta i kod soje osnovni sastojak bjelančevina odnosno ulja.
Tamo gdje je gore navedena količina kalijuma dovoljna ili je kalijum primenjen u obliku mono-đubriva u jesen, kao starte se može preporučiti YaraMila 16-27-7 u dozi od 150-200 kg/ha, posebno za suncokret. Ovo kopleksno đubrivo može da se takmiči sa bilo kojim granulisanim starterom, bilo po svojoj efikasnosti, bilo po cijeni. Visokim sadržajem fosfora utiče na bolji i brži rast i razvoj korenovog sistema što je od velike važnosti za prve faze razvoja biljke. Kao dopuna osnovnom đubrenju može se primijeniti mikrostarter Yara NP Starter 10,5-47 mikorgranulisano đubrivo sa izuzetno visokim sadržajem fosfora. Pored 47% fosfora sadrži i 10,5 % azota, 1,8% cinka i nešto malo bora. Preporučuje se primena u količini od 10-20 kg/ha da pospeši brzi razvoj biljke, da se razvije jak i razgranat korijen što je ključne momenat u rano proljeće, da bi biljke stvorile zdrav i jak, homogeni zasad.
Ukoliko je količina fosfora u zemljištu dovoljna, tada se za suncokret i soju obično koriste formulacije YaraMila 8-11-23 i YaraMila 7-20-28.
Treće važno pitanje je folijarna prihrana.
Kada se štedi, onda se većina proizvođača prvo i najlakše odriče folijarne prihrane. Ali razmislimo racionalno! Ako ne pomognemo slaboj biljci, onda će ona postati još slabija, manje će biti sposobna da trpi stresne uslove, postaje sve neotpornija na bolesti. Ako ne podržimo dobro razvijenu biljku, sva naša dosadašnja ulaganja, uključujući i sjeme, bila su uzaludna, jer ne samo da se ne približavamo genetskom potencijalu, već nam se ne vraća ni uloženo. Odgovoran domaćin ne izostavlja folijarnu prihranu, nego odabire odgovarajući proizvod.
Najvažnije pitanje je koje folijarno đubrivo i po kojoj cijeni?
Sastav – sadržaj i količina koja je potrebna određenoj biljci, odmah će suziti izbor. Iz Yara portfolia folijarnih đubriva, YaraVita Brassitrel Pro maksimalno ispunjava očekivanja. Njegov sastav je specifičan za biljke, kao što je naprimer uljana repica ali i suncokret i soja. Sadrži Ca, Mg, B, Mn, Mo elemente u količini od 444 g / l. Preporučuje se primena u fazi intenzivnog rasta u dozi od 3-4 l/ha.
Svaka biljka ima ključni element koji je ili potreban u većim količinama ili je biljka osetljivija na njegov nedostatak.
Kod suncokreta jedan od takvih elemenata je bor. Najveća potreba za njim je u stanju zvezdastih pupoljaka, u kom slučaju preporučujemo folijarno đubrivo YaraVita Bortrac (150 g B/l) u dozi od 1-2 l/ha.
Kod soje, takav element je molibden koji je potreban ne samo biljci već i bakterijama koje sa njom žive u simbiozi. Odličan preparat za folijarnu prihranu soje koje sadrži i molibden je YaraVita Brassitrel Pro.
Suplementacija sumpora se vrši uglavnom osnovnim granulisanim đubrivima, ali sumpor možemo veoma efikasno nadoknaditi i folijarnom prihranom. YaraVita Thiotrac proizvod sadrži 750 g sumpor trioksida po litri, preporučena doza je 5 l/ha. Ako računamo prinos od 3 t/ha za obe biljne kulture, ova količina može efikasno da dopuni osnovno đubrivo da zadovolji potrebe biljaka za 15-18 kg elementarnog sumpora. Zašto izabrati Thiotrac? Zato što ima visok sadržaj aktivnih materija, koristi se u malim dozama, a pritom je odnos kvaliteta i cene vrlo povoljan.
Računajući čak i jednu prosječnu godinu, višak od pola tone višestruko vraća cijenu tretmana.
Precizna agrotehnika, dobro odabrano osnovno đubrivo u dovoljnoj količini, kvalitetno, visokoaktivno folijarno đubrivo najvećeg svetskog proizvođača olakšavaju put ka velikom i kvalitetnom prinosu.
Da biste to postigli, stojimo Vam na raspolaganju našim stručnim savjetima!